Svatí Sergius a Bacchus

Svatí Sergius a Bacchus, (zemřel c. 303, Risafe, Sýrie; svátek 7. října), mezi nejstarší ověřené a nejslavnější křesťanské mučedníky, připomínané ve východních a západních církvích.

rané martyrologie zaznamenávají, že Sergius a Bacchus byli důstojníky římské armády na syrské hranici. Byli údajně oblíbenci římského císaře Maximiana, jehož hněv utrpěli tím, že odmítli obětovat pohanskému Bohu Jupiterovi, protože byli křesťané. Maximian degradoval Sergia a Baccha, nařídil jim, aby byli oblečeni v ženských šatech a pochodovali ulicemi. Poté byli posláni do Risafe (nyní město v troskách ve střední Sýrii), kde byli bičováni tak silně, že Bacchus zemřel. Desky byly přibity na Sergiovy nohy, na které byl nucen chodit, než byl sťat.

značná posmrtná pocta byla věnována mučedníkům. V roce 431 Alexander, metropolita Hierapolis, obnovil Kostel nad Sergiovým hrobem a krátce nato se Risafe stalo biskupstvím. Byzantský císař Justinián I. změnil jméno Risafe na Sergiopolis, což z něj učinilo arcidiecézi, a na počest Sergia nechal postavit kostely v Konstantinopoli (nyní Istanbul) a v Acre v Palestině.

Kostel v Risafe se proslavil na východě jako významné poutní místo. Sergius a Bacchus byli určeni ochránci byzantské armády a následně jim byly zasvěceny četné Východní svatyně a kostely. Jejich úcta je stará a je jim přidělena mše připisovaná papeži Gelasiovi I. Křesťanští pouštní kočovníci považují Sergia za svého patrona.

získejte předplatné Britannica Premium a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu. Přihlásit se nyní

ve svazcích stejného pohlaví v Premodern Europe (1994) americký profesor a historik John Boswell tvrdil, že vztah mezi Sergiem a Bacchem byl romantický a představuje typ raně křesťanského svazku osob stejného pohlaví. Ačkoli toto kontroverzní tvrzení bylo hodně diskutováno, svatí jsou populární v gay křesťanské komunitě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.