Stínové profily-Facebook o vás ví, i když'nejste na Facebook

Facebook zakladatel a generální ředitel Mark Zuckerberg čelil Tento týden dvěma dnům grilování před americkými politiky, po obavách z toho, jak se jeho společnost zabývá daty lidí.

ale údaje, které Facebook má o lidech, kteří nejsou přihlášeni k gigantu sociálních médií, se také dostaly pod kontrolu.

během Zuckerbergova kongresového svědectví tvrdil, že neví o tom, co se nazývá „stínové profily“.

Zuckerberg: nejsem-nejsem s tím obeznámen.

to je alarmující, vzhledem k tomu, že jsme diskutovali o tomto prvku sběru dat mimo uživatele Facebook za posledních pět let, od té doby, co tuto praxi uvedli vědci v Packet Storm Security.

možná to byla jen fráze „stínové profily“, se kterou Zuckerberg nebyl obeznámen. Nebylo to jasné, ale ostatní nebyli jeho odpovědí ohromeni.

Facebook proaktivní procesy sběru dat byly pod kontrolou v předchozích letech, zejména proto, že vědci a novináři se ponořili do fungování Facebook je „stáhnout své informace“ a „lidé, které znáte“ nástroje pro podávání zpráv o stínových profilů.

stínové profily

abychom vysvětlili stínové profily jednoduše, představme si jednoduchou sociální skupinu tří lidí-Ashley, Blair a Carmen – kteří se již znají a mají ve svých telefonech e-mailovou adresu a telefonní čísla ostatních.

pokud se Ashley připojí k Facebook a nahraje své telefonní kontakty na servery Facebook, Facebook může proaktivně navrhnout přátele, které by mohla znát, na základě informací, které nahrála.

prozatím si představme, že Ashley je první z jejích přátel, která se připojila k Facebook. Informace, které nahrála, se používají k vytvoření stínových profilů pro Blaira i Carmen — takže pokud se připojí Blair nebo Carmen, bude jim doporučena Ashley jako přítel.

poté se Blair připojí k Facebook a nahraje také kontakty svého telefonu. Díky stínovému profilu, má připravené spojení s Ashley ve funkci Facebook „Lidé, které možná znáte“.

zároveň se Facebook dozvěděl více o Carmenině sociálním kruhu-navzdory skutečnosti, že Carmen nikdy nepoužívala Facebook,a proto nikdy nesouhlasila se svými zásadami pro sběr dat.

navzdory děsivě znějícímu jménu si nemyslím, že při vytváření a používání stínových profilů Facebook nutně existuje nějaká zloba nebo špatná vůle.

vypadá to jako vážně navržená funkce ve službách cíle Facebook spojovat lidi. Je to cíl, který se jasně shoduje i s finančními pobídkami Facebook pro růst a získávání pozornosti reklamy.

ale praxe přináší na světlo některé ožehavé problémy kolem souhlasu, sběru dat a osobně identifikovatelných informací.

jaké údaje?

některé z otázek, kterým Zuckerberg čelil Tento týden, zdůraznily problémy týkající se údajů, které Facebook shromažďuje od uživatelů, a souhlasu a oprávnění, která uživatelé dávají (nebo nevědí, že dávají).

Facebook je často velmi záměrný ve svých charakteristikách „vašich dat „a odmítá představu, že“ vlastní “ uživatelská data.

to znamená, že na Facebook je spousta dat a co přesně je „vaše“ nebo prostě „data týkající se vás“, není vždy jasné. „Vaše data“ pomyslně zahrnují vaše příspěvky, fotografie, videa,komentáře, obsah atd. Je to cokoli, co by mohlo být považováno za dílo schopné autorského práva nebo duševní vlastnictví (IP).

co je méně jasné, je stav vašich práv týkajících se údajů, které jsou „o vás“, spíše než poskytnuté vámi. Toto jsou data, která jsou vytvořena vaší přítomností nebo Vaší sociální blízkostí Facebook.

příklady údajů „o vás“ mohou zahrnovat historii prohlížení a data získaná ze souborů cookie, sledovacích pixelů a widgetu tlačítka like, jakož i data sociálních grafů dodávaná vždy, když uživatelé Facebook dodávají platformě přístup ke svým telefonním nebo e-mailovým seznamům kontaktů.

stejně jako většina internetových platforem Facebook odmítá jakýkoli nárok na vlastnictví IP, který uživatelé zveřejňují. Aby nedošlo k porušení autorských práv při poskytování svých služeb, Facebook požaduje (jako součást svých uživatelských smluv a prohlášení o právech a odpovědnostech) :

…nevýhradní, převoditelná, sublicencovatelná, bez licenčních poplatků, celosvětová licence k použití jakéhokoli obsahu IP, který zveřejníte na Facebooku nebo v souvislosti s Facebook (IP Licence). Tato licence IP končí, když odstraníte svůj obsah IP nebo svůj účet, pokud váš obsah nebyl sdílen s ostatními a oni jej neodstranili.

Data děsí

pokud jste na Facebook, pak jste pravděpodobně viděli příspěvek, který udržuje dělat kola každých pár let, rčení:

v reakci na nové pokyny pro Facebook tímto prohlašuji, že moje autorská práva jsou připojena ke všem mým osobním údajům…

jedním z důvodů, proč stále vidíme data děsí, jako je tento, je to, že Facebook je nevýrazné zprávy kolem uživatelských práv a datových zásad přispěly ke zmatku, nejistota a pochybnosti mezi jeho uživateli.

byl to bod, který Tento týden vznesl republikánský senátor John Kennedy se Zuckerbergem (viz video).

po grilování

Zuckerberg a Facebook by se měli z tohoto kongresového grilování poučit, že bojovali a občas selhali ve své odpovědnosti vůči uživatelům.

je důležité, aby se Facebook nyní snažil s uživateli silněji komunikovat o svých právech a povinnostech na platformě,jakož i o odpovědnostech, které jim Facebook dluží.

to by mělo jít nad rámec pouhé osvětové PR kampaně. Měla by se snažit skutečně informovat a vzdělávat uživatele Facebook a lidi, kteří nejsou na Facebook, o svých datech, jejich právech a o tom, jak mohou smysluplně chránit své osobní údaje a soukromí.

vzhledem k velikosti Facebook jako internetová platforma, a jeho význam pro uživatele po celém světě, přízrak regulace bude i nadále zvyšovat hlavu.

v ideálním případě by se společnost měla snažit rozšířit své obzory správy tím, že se bude snažit skutečně zapojit do konzultací a reforem se zúčastněnými stranami Facebook – jeho uživateli — stejně jako se skupinami občanské společnosti a regulačními orgány, které se snaží posílit uživatele v těchto prostorech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.