Robert Mallet-otec seismologie

Irský geofyzik Robert Mallet je často označován jako otec seismologie díky své průkopnické práci na zemětřeseních.

další velcí irští vědci

Mallet se narodil v Dublinu v roce 1810 a byl něco jako zázračné dítě. Ve věku 16 let se zapsal na Trinity College v Dublinu a promoval ve vědě a matematice ve věku pouhých 20 let.

Mallet pracoval pro podnikání svého otce

poté, co promoval, pomohl přeměnit otcovu slévárnu železa na jednu z největších strojírenských společností v Irsku. Dodávali kování pro mosty, železniční společnosti a Trinity College.

Robert Mallet Robert Mallet-otec seismologie Image copyright Ireland Calling

i když měl zjevně smysl pro podnikání, jeho vášní byla věda a celý život studoval geologii. Byl členem Royal Geological Society of Ireland a Britské asociace pro rozvoj vědy. Ten financoval mnoho svého výzkumu v seismologii.

Mallet publikoval několik článků

během své kariéry Mallet publikoval řadu důležitých článků o přírodních katastrofách, jako jsou zemětřesení a sopky. Jeho práce z roku 1946 dynamika zemětřesení položila základy pro to, jak je seismologie studována dnes.

v roce 1850 Mallet a jeho syn provedli experimenty na písku a pevné hornině, aby určili rychlost seismického šíření. Explodovali dynamit a změřili rychlost elastických vln na povrchu. V roce 1858 vydal svůj článek The Earthquake Catalogue of the British Association.

Velké neapolské zemětřesení

v Padule v Itálii došlo v roce 1857 k katastrofě. Velké neapolské zemětřesení zabilo 11 000 lidí. Mallet dostal grant 150 liber, aby šel a zaznamenal devastaci. Studoval praskliny v budovách, zhroucené zdi a převrácené předměty.

dokázal odhadnout původ vlny. Jeho papír; Zpráva o Velkém Neapolském zemětřesení z roku 1857 byla předložena Královské společnosti v Londýně.

buďte přítelem Irska volání

klesající příjem kvůli Covid ohrožuje naši schopnost přinést vám ty nejlepší články a videa o Irsku. Malý měsíční dar by nám pomohl pokračovat v psaní příběhů, které naši čtenáři milují. Jako poděkování vám každý měsíc darujeme e-mail s dárkem zdarma.Irsko volá

velký-Neapolský-zemětřesení-prosinec-16_1857 Image copyright Irsko volání

v roce 1862 vydal druhou zprávu, Velké neapolské zemětřesení z roku 1857: první principy observační seismologie. Obsahoval důkazy, že zemětřesení vzniklo 8-9 mil pod zemí.

vytvořil vzorce pro výpočet rychlosti potřebné k převrácení různých objektů. To mu pomohlo určit rychlost vln zemětřesení na různých místech.

Sopečná erupce

jeho zpráva sopečná energie: Pokus o rozvoj jeho skutečného původu a kosmického vztahu vysvětlil, že když je kůra země narušena drcením nebo zkroucením, mohla by generovat dostatek tepla pro sopečnou erupci páry nebo lávy.

tyto dokumenty formovaly způsob, jakým je seismologie studována dnes. Mallet je nyní považován za otce seismologie, dokonce sám vytvořil slovo. Zemřel v roce 1881 ve věku 71 let.

více populárních článků a videí

tajemství toho, co Maureen O ‚ Hara zašeptala, aby John Wayne vypadal tak šokovaně

Meghan Markle může vystopovat svůj rodokmen zpět do Irska

Matt Damon vyhrál srdce a mysl s charm assault na Irsko

Cork trio předvádí nejlepší irské taneční video roku

akční hrdina Tom Cruise byl jednou napaden starým mužem v hospodě Kerry

Oslavte 10 nejlepších irských receptů

Liam Neeson mluví o své zesnulé manželce v emocionálním rozhovoru

Seznamka vysvětluje, proč irští muži dělají nádherný manželský materiál

jak se stát irským občanem

Billy Connolly říká, že veřejnost by měla ignorovat politiky a poslouchat komiky

podívejte se dovnitř ohromující Irský domov hollywoodské hvězdy Saoirse Ronan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.