proč a jak psát kratší věty pro SEO

Marieke van de Rakt

Marieke van de Rakt je generálním ředitelem společnosti Yoast. Její hlavní zaměření je na růst společnosti. Je opravdu nadšená udržováním otevřené a přátelské firemní kultury. Marieke je také silně zapojena do marketingu Yoast a Yoast SEO Academy: platforma online kurzů.

kontrola délky věty v Yoast SEO varuje před použitím příliš mnoha dlouhých vět. Ale co dělá větu příliš dlouhou? Proč byste se měli vyhnout příliš dlouhým větám? A jak rozsekáte jednu delší větu na několik kratších vět? V tomto článku vysvětlíme, proč byste neměli používat příliš mnoho dlouhých vět a jak to udělat!

obsah

 • proč byste neměli používat příliš mnoho dlouhých vět?
  • čitelnost a SEO
 • co dělá kontrola délky věty Yoast SEO?
 • co dělá větu příliš dlouhou?
 • jak zkrátit věty
  • použijte přechodová slova
  • nevytvářejte fragmenty
  • použijte aktivní hlas
 • závěr

máte červenou nebo oranžovou kulku pro kontrolu délky věty v Yoast SEO? Zde je to, co tato kontrola dělá, a zde je návod, jak zkrátit věty.

proč byste neměli používat příliš mnoho dlouhých vět?

delší věty jsou obecně obtížněji čitelné než kratší věty. Zkuste si například přečíst tuto větu:

ačkoli bylo jasné, že Brian pozorně naslouchal, když mu bylo vysvětleno, co má dělat, a ve skutečnosti dodržoval většinu pokynů přesně tak, jak mu instruktor napsal na list papíru, aby se ujistil, že si je pamatuje, přidal balíček cukru, který byl již na kuchyňské lince, spíše než vanilkový extrakt, který měl ve skutečnosti použít, který byl stále v kuchyňské skříňce, protože zapomněl, že instruktor mu řekl, aby vždy předem položil každou přísadu na kuchyňskou linku, aby se ujistil, že si je pamatuje. nezapomněl bych na nic, což úplně zničilo recept, protože to byla ta samá vanilka, která dala dezertu jeho výraznou chuť.

Uf, jsi tam ještě? Všimli jste si, že vaše mysl bloudí v polovině věty? Můj určitě ano. Pokud to udělal i Váš, je to proto, že je obtížné zpracovat informace, které nejsou strukturovány. Než budete moci zabalit hlavu kolem informací, nová informace již soupeří o vaši pozornost. To je vlastně velký důvod, proč používáme období. Období vlastně říkají: „OK, to je konec toho, co chci říct, ať se to potopí, než budete pokračovat“. Přepíšeme tuto pasáž kratšími větami.

Brian pozorně naslouchal, když mu bylo vysvětleno, co má dělat. Většinu instrukcí skutečně dodržoval přesně tak, jak mu je instruktor zapsal na list papíru. Instruktor se chtěl ujistit, že si je bude pamatovat. Ale Brian udělal velkou chybu. Přidal balíček cukru, který už byl na kuchyňské lince. Vlastně měl použít vanilkový extrakt. Extrakt však byl stále v kuchyňské skříňce. Koneckonců zapomněl, že instruktor mu řekl, aby vždy předem položil každou přísadu na kuchyňský pult. Tohle by mu pomohlo si vzpomenout. Jiný cukr zničil recept. Byl to nakonec vanilkový extrakt, který dal dezertu jeho výraznou chuť.

tento fragment je mnohem snáze čitelný a poutavější. Kratší věty usnadňují šíření vaší zprávy. A nenechte se mýlit: to platí i pro pokročilejší čtenáře. Ztratili jsme počet lidí, kteří ignorovali naši radu, protože „píší pro sofistikované publikum“. Na tom nezáleží. Jasné a stručné psaní prospívá všem. Váš obsah může být tak složitý, jak chcete. Vaše psaní by nemělo.

čitelnost a SEO

použití kratších vět usnadňuje čtení textu. A čitelnost je důležitá pro SEO. Dává to smysl, když se nad tím zamyslíte. Google rád zobrazuje (a lidé rádi vyhledávají a sdílejí) vysoce kvalitní obsah, který je informativní, příjemný na čtení a snadno pochopitelný. Jak ukazuje příklad, který jste právě četli, je obtížnější zpracovat dlouhé věty. Pokud po dlouhé větě následují další dlouhé věty, čtenář nemusí úplně pochopit význam textu. To není zážitek, který byste chtěli dát svým návštěvníkům. Ani Google!

uživatelská zkušenost je velmi důležitá. To je důvod, proč Yoast SEO Premium vám pomůže zlepšit každý aspekt. Zbavte se 404 chyb pomocí našeho správce přesměrování. Přidejte relevantní interní odkazy pomocí našeho interního nástroje pro propojení. Toto je vaše šance, aby se vaše webové stránky lepší místo. Upgrade na Yoast SEO Premium nyní!

co dělá kontrola délky věty Yoast SEO?

kontrola délky věty hodnotí – a to nebude překvapením-délku vašich vět. Za prvé, počítá slova, která jste použili v každé větě. Dále vypočítá, kolik z vašich vět je delší než 20 slov. Pokud je více než 25% vašich vět delší než 20 slov, dostanete radu, jak je zkrátit. Nevíte, které z nich? Stačí kliknout na ikonu oka a všechny věty, které jsou považovány za příliš dlouhé, budou ve vašem textu zvýrazněny.

jsou zvýrazněny věty, které obsahují více než 20 slov.
20 slova a 25% jsou výchozí kritéria, pokud píšete v angličtině. To, co představuje dobrý styl psaní, se však v každém jazyce liší. Přesná kritéria pro jednotlivé jazyky najdete zde.

co dělá větu příliš dlouhou?

neexistuje žádné tvrdé pravidlo, kdy je věta příliš dlouhá. Někdy musíte napsat krátké věty, někdy je nejlepší volbou delší věta. V žádném případě byste neměli používat příliš mnoho dlouhých vět. V průměru jsou obtížnější číst. Čtenáři mají tendenci přestat číst texty se spoustou dlouhých vět dříve.

rozhodli jsme se použít pravidlo pro kontrolu délky věty v našem pluginu: neměli byste mít příliš mnoho vět delších než 20 slov. Je pravda, že velmi složitá věta s 18 slovy může být obtížnější číst než jednodušší věta s 22 slovy. Výzkum navíc ukazuje, že je také důležité se lišit. Při optimalizaci textu byste měli používat zdravý rozum. Ale obecně, použití kratších vět vám pomůže dostat vaši zprávu, zejména online.

jak zkrátit věty

použijte přechodová slova

psaní kratších vět může být výzvou. Když kontrolujeme úkoly v našem kurzu SEO copywriting, všimneme si, že se scvrkává na jeden problém. Mnoho spisovatelů má tendenci vkládat příliš mnoho informací do jedné věty. Jen proto, že myšlenky jsou příbuzné, neznamená, že by měli být všichni ve stejné větě. Zvažte každou samostatnou myšlenku ve větě a rozdělte svou větu na kratší. Poté připojte věty pomocí přechodových slov.

příklad: I když může být výzvou psát kratší věty, je to opravdu důležité, protože to usnadňuje čtení vašich vět, i když to vyžaduje trochu více úsilí.

revidovaný příklad: může být výzvou psát kratší věty. Přesto je opravdu důležité se o to snažit. Koneckonců, usnadňuje čtení vašich vět. Bude to stát za to!

nevytvářejte fragmenty

pokud tak učiníte, ujistěte se, že fragmenty nevytváříte. Fragmenty jsou neúplné věty. Každá věta by měla mít předmět a sloveso a měla by být zcela čitelná sama o sobě. Druhá věta v příkladu níže je fragment, protože předmět (chyba) nemá odpovídající sloveso.

příklad: jedním z rizik, na které můžete narazit, je, že začnete psát fragmenty. Chyba, kterou lidé často dělají, když se snaží zkrátit své dlouhé věty.

použijte aktivní hlas

aktivní hlas a pasivní hlas jsou gramatické konstrukce. Pasivní větu můžete proměnit v aktivní, uspořádáním slov odlišně a konjugací slovesa odlišně. Význam věty však zůstává stejný. Pokud jste tím trochu zmateni, přečtěte si nejprve tento příspěvek o pasivním hlasu. Jednou z výhod aktivního hlasu je, že používáte méně slov, abyste řekli totéž. Jinými slovy: aktivní věty jsou kratší než pasivní věty. Začněte tedy používat aktivní hlas a přepište své pasivní věty! Potřebujete pomoc? Příspěvek o pasivním hlasu, který jsem právě zmínil, přesně vysvětluje, jak byste o tom měli jít.

další informace o psaní vět a skvělé kopii v našem kurzu SEO copywriting. Můžete získat přístup k tomuto kurzu a všem našim dalším kurzům SEO s Yoast SEO Premium. Což vám také umožňuje přístup k dalším funkcím v pluginu Yoast SEO, jako jsou návrhy interního propojení a použití souvisejících frází a synonym.

jděte Premium a získejte volný přístup k našim kurzům SEO!

Naučte se psát skvělý obsah pro SEO a odemknout spoustu funkcí s Yoast SEO Premium:

získejte Yoast SEO Premium ▸pouze € 89 EUR (bez DPH) za 1 web

závěr

sekání dlouhých vět na kratší může pomoci zlepšit čitelnost. Zejména online, delší věty jsou obtížněji čitelné. Návštěvníci mohou váš web opustit dříve, když jsou konfrontováni s příliš mnoha dlouhými větami. Proto kontrolujeme délku vašich vět v naší analýze čitelnosti. Pokud máte tendenci psát dlouhé věty, zkuste spojit své myšlenky přes samostatné věty pomocí přechodových slov spíše než vycpávat všechny tyto myšlenky do jedné věty. Není problém, pokud se některé věty skládají z více než 20 slov, ale snažte se udržet věci vyvážené. Kromě toho se pokuste zabránit tomu, aby po jedné Dlouhé větě následovala další dlouhá věta.

má čitelnost pořadí? Snadné čtení a SEO [/readmore

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.