Nově objevená hlubinná „houba“ by mohla přepsat Strom života

reklama

většina nově objevených druhů se snadno klasifikuje. Mají vlastnosti, které jsou velmi konzistentní se známými organismy a úhledně se hodí do jedné nebo druhé kategorie. Každý tak často, přijde jeden, který nechává vědce přemýšlet ,“ co to sakra je?“?“Příklad: Dendrogramma. Tento nový rod představuje dva druhy hlubinných živočichů, které připomínají houby, ale ve skutečnosti se nehodí k žádným jiným známým zvířatům. V důsledku toho by tento organismus mohl přinést do fylogenetického stromu poměrně velké změny. Výzkum byl proveden týmem vědců z Kodaňské univerzity a příspěvek byl publikován v PLOS ONE.

18 exemplářů bylo chyceno během expedice v Bass Strait, mezi Austrálií a Tasmánií zpět v roce 1986. Dva vzorky byly vytěženy z hloubek 400 A 1000 metrů.Vzorky byly zafixovány a uchovány, takže nemohly podstoupit genetickou analýzu. Proces konzervace však nebyl proveden zvlášť dobře, což způsobilo, že se bělily a zmenšovaly. Časem se staly křehkými.

a A B jsou boční pohledy, C je aborální pohled, D je adorální pohled. Image credit: Just et al.

mají plochou část těla, která se podobá čepici houby, i když je široká pouze přibližně 1 centimetr. Tato část také obsahuje trávicí trubice, které připomínají žábry houby. Měření byla provedena před tím, než došlo ke smrštění. Konec 2 cm dlouhého stonku (stonku) má otvor, který se pravděpodobně používá jak k jídlu, tak k vylučování.

původně se předpokládalo, že tyto jedinečné organismy patří do kmene Cnidaria, který obsahuje pravé medúzy, korály a sasanky. I když existují některé anatomické vlastnosti, které jsou podobné medúzy, nemají žádnou schopnost bodat. Sdílejí určité vlastnosti s kmenem Ctenophora, který obsahuje hřebenové želé,ale také to není perfektní. Je velmi možné, že Dendrogramma patří do zcela odlišného kmene, což by způsobilo zásadní přepis fylogenetického stromu.

reklama

Dendrogramma vypadá nejvíce podobně jako zkamenělá zvířata z období Ediacaran, přibližně před 635 až 542 miliony let. Ačkoli jeho původ je poněkud zmatený, nelze zcela vyloučit, že pocházel ze starověkého organismu z té doby a je živou fosilií, která vzdorovala výjimečným šancím přežít dodnes.

možné pozice pro Dendrogramma v rámci stávajících kmenů. Image credit: Just et al.

inzerát

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.