kali o Ray, ředitel San Francisco Black Film Festival, umírá na 48

  • Sam Whiting
  • před 7 měsíci
San Francisco Black Film Festival co-režisér Kali o Ray v 2015. Foto: Lea Suzuki, The Chronicle

při každé zahajovací noci festivalu černého filmu v San Franciscu byl jeho režisér Kali o Ray ve svých slunečních brýlích u dveří afroamerického komplexu umění a kultury a ze své ručně pletené čepice vyčníval strach.

odtud by šel na jeviště, aby představil film, a pak závodil do promítací kabiny, aby ho zahájil. Na konci filmu by se vrátil na pódium, a nakonec, k půlnoci, pozdravil hosty na after-party v místnosti Boom Boom na Fillmore Street.

festival byl vždy otevřen v červnu. Byla to vždy dlouhá noc, a udělal to znovu příští noc a každou noc na pětidenní festival. Když ji pandemie letos donutila jít digitálně, Ray (známý také jako o Ray nebo O ‚ Ray) navrhl web a každý den nahrál filmy. Byl neúnavný až do okamžiku, kdy 28. července utrpěl mrtvici. Z nemocnice se nedostal. Ray zemřel v srpnu. 7, ve věku 48 let, v průběhu virtuálního festivalu.

„Kali byl v srdci Černé filmové tvorby v San Franciscu,“ řekl Jackie Wright, publicista festivalu a přítel. „Byl nositelem světla a vzal vážně odpovědnost za to, že spojil lidi ze všech ras, aby prozkoumali pozitivní příběhy o celosvětové africké diaspoře.“

ten pocit odpovědnosti odvozený od jeho matky Ave Maria Montague, která v roce 1998 založila San Francisco Black Film Festival, aby vytvořila platformu pro vznikající nezávislé filmaře, kteří sdílejí africké zkušenosti po celém světě. Vůdce komunity Fillmore, Montague zemřel v lednu 2009 po dokončení rozhlasového projektu na inauguraci prezidenta Baracka Obamy.

Ray okamžitě převzal festival, provozoval jej 10 let a zvýšil svůj profil tím, že přivedl herce a režiséry jako Danny Glover a Robert Townsend, aby jej pomohli propagovat.

„Kali zvedl plášť, aby pokračoval v odkazu své matky,“ uvedl starosta London Breed ve video prohlášení zveřejněném na webu SFBFF. „Jsem tak vděčný, že jsem věděl a pracoval s Kali a vždy si ho budu pamatovat jako promyšleného a starostlivého muže.“

Kali onaje Ray se narodil 9. července 1972 v San Franciscu. Jeho matka žila ve čtvrti Fillmore, a Ray rozdělil čas mezi její domov a domov San Mateo, kde žil jeho otec, Walter Ray.

navštěvoval Serra High School; po třech letech přestoupil na střední školu v San Mateo, maturoval v roce 1990.

na střední škole se stal graffiti umělcem, který používal značku “ O ‚ Ray.“Jeho nevlastní matka, Patricia Olivia Ray, byla známá po celém San Mateo jako „největší kuchařka na světě“, podle mladšího bratra Kwasi Raye.

v kuchyni svého kostela Pilgrim Baptist provozovala podnik zvaný Catering od Patricie a bratři pro ni pracovali o víkendech a po škole, vařili, servírovali a myli nádobí. Také se přihlásil jejich nejlepší přítel, Jason Wilson. Když nepracovali jako kuchaři, zpívali v církevním sboru a vystupovali v sezónních křesťanských hrách.

„byli jsme Tři mušketýři,“ řekl Wilson, který nyní žije v Ione (okres Amador). „Když jsme byli spolu, neměli jsme strach z ničeho.“

mušketýři byli rozděleni pouze tím, že šli na vysokou školu. Po tom, co Wilson popsal jako „nekonečné léto“, Ray nakonec odešel na Clark University v Atlantě, kde studoval komunikaci. Zůstal v Atlantě a budoval kariéru grafického a webdesignového umělce ve stejnou dobu, kdy jeho matka budovala filmovou distribuční společnost v San Franciscu.

Kali o Ray, po převzetí San Francisco Black Film Festival v 2009. Foto: Liz Hafalia, The Chronicle

v rozhovoru pro noviny BayView z roku 2012 Ray popsal SFBFF jako začátek zásilkového video obchodu, který se vyvinul v promítání filmů v divadle.

motivací jeho matky bylo bojovat proti stereotypům, které “ následují chromý formát, na který jsme zvyklí: unavená scéna, kdy zpíváme a tančíme, cooning, hraní služebných a otroků, nebo horší, oblékání jako žena pro komickou hodnotu, “ řekl v rozhovoru.

„pokud máte rádi pozitivní role, příběhy, které povznášejí černou rasu v Americe, a film, který možná nikdy neuvidíte nikde jinde,pak je to festival, kterého byste se měli zúčastnit,“ řekl Ray. „Soustředíme se na rozbití formy, ve které jsou afroameričané a diaspora mnohokrát pigeonholed. To byla vize mé matky, a to je vize SFBFF na celý život – a to je strašně dlouhá doba.“

ale ne tak, jak se ukázalo pro Raye nebo jeho matku. Zemřela také na mrtvici, kterou utrpěla čtyři dny po Obamově inauguraci v lednu 2009. Bylo jí 64 let.

Ray a jeho matka diskutovali o možnosti přesunutí festivalu do Atlanty, aby využili větší černé populace. Nakonec se ale rozhodl, že patří tam, kde to začalo. Potkal svou ženu, Katera Crossley, v Atlantě, přestěhovali se do bytu jeho matky ve Fillmore Center, a převzal funkci ředitele filmového festivalu, s Crossleym jako uměleckým ředitelem.

San Francisco Black Film Festival spolurežiséři Kali o Ray (vpravo) a Katera Crossley v 2015. Foto: Lea Suzuki, The Chronicle

„Kali měl vrstvy. Muž byl zaneprázdněn, “ řekl Crossley s tím, že Ray byl fotograf a kameraman, který po přestavbě natáčel dokumentární film. Produkoval také Festival Salsa ve Fillmore Center, řídil několik restauračních webů a pracoval v noci jako vrátný a DJ Greenlove v Boom Boom Room.

„komunita Fillmore byla pro něj velmi důležitá,“ řekl Crossley

Rayova práce na propagaci černých filmařů dosáhla mnohem dál, až do Nigérie a Jižní Afriky, kde vytvořil partnerství mezi SFBFF a mezinárodním filmovým festivalem v Durbanu.

Sfbff byl letos prodloužen do srpna. 30, jako online nabídka. Bude pokračovat dál, obvykle běží v červnu v různých divadlech a komunitních centrech. Crossley převezme spolu s Rayovým synem Kali Jr.a dcerou Cree a Crossleyho synem Ahmadem Claytonem. To přinese do akce třetí generaci.

„vím, že odkaz, který zanechal s tímto festivalem, bude i nadále sloužit mladým černým umělcům pro nadcházející roky,“ řekl starosta Breed ve videu.

mezi přeživší patří jeho manželka a partnerka 20 let, Katera Crossley ze San Francisca, Dcera Cree Ray ze San Diega, synové Kali Ray Jr. z Atlanty a Ahmad Clayton ze San Francisca, otec Walter Ray z Little Elm v Texasu; bratři Kwasi Ray z Charlotte, N. C., Andre Johnson z Folsomu a Darryl Johnson ze San Francisca a sestra Rhonda McClinton z Deridderu v La.

„Kali miloval život a žil ho,“ řekl Wilson. „Dosáhl hodně pro 48.“

Kali O Ray v roce 2009. Foto: Liz Hafalia, The Chronicle

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.